Y1442759R000T0L
Part Number:
Y1442759R000T0L
Manufacturer:
Vishay
Description:
RES 759 OHM 1/2W 0.01% RADIAL
Number of stock:
Out stock
Lead Free Status / RoHS Status:
Contains lead / RoHS non-compliant
Data sheet:
Y1442759R000T0L.pdf
Introduction
Buy Y1442759R000T0L with ICSOSO
Buy with guarantee
Specifications
Tolerance:±0.01%
Temperature Coefficient:±2ppm/°C
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.295" L x 0.098" W (7.50mm x 2.50mm)
Series:RS92N
Resistance:759 Ohms
Power (Watts):0.5W, 1/2W
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Number of Terminations:2
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:16 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Contains lead / RoHS non-compliant
Height - Seated (Max):0.315" (8.00mm)
Features:Non-Inductive
Failure Rate:-
Detailed Description:759 Ohms ±0.01% 0.5W, 1/2W Through Hole Resistor Radial Non-Inductive Metal Foil