RNC55J8161DSB14
RNC55J8161DSB14
Part Number:
RNC55J8161DSB14
Manufacturer:
Vishay
Description:
RES 8.16K OHM 1/8W .5% AXIAL
Number of stock:
Out stock
Lead Free Status / RoHS Status:
Contains lead / RoHS non-compliant
Data sheet:
RNC55J8161DSB14.pdf
Introduction
Buy RNC55J8161DSB14 with ICSOSO
Buy with guarantee
Specifications
Tolerance:±0.5%
Temperature Coefficient:±25ppm/°C
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Series:Military, MIL-PRF-55182/01, RNC55
Resistance:8.16 kOhms
Power (Watts):0.125W, 1/8W
Packaging:Bulk
Package / Case:Axial
Other Names:RNC55J8161DSB14-MIL
Operating Temperature:-65°C ~ 175°C
Number of Terminations:2
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:24 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Contains lead / RoHS non-compliant
Height - Seated (Max):-
Features:Military, Moisture Resistant, Weldable
Failure Rate:S (0.001%)
Detailed Description:8.16 kOhms ±0.5% 0.125W, 1/8W Through Hole Resistor Axial Military, Moisture Resistant, Weldable Metal Film