FK28X7R1H104KN006
FK28X7R1H104KN006
Part Number:
FK28X7R1H104KN006
Manufacturer:
TDK
Description:
Number of stock:
152675 pcs
Lead Free Status / RoHS Status:
Lead free / RoHS Compliant
Data sheet:
1.FK28X7R1H104KN006.pdf2.FK28X7R1H104KN006.pdf
Introduction
Buy FK28X7R1H104KN006 with ICSOSO
Buy with guarantee
Specifications
Voltage - Rated:50V
Tolerance:±10%
Thickness (Max):-
Temperature Coefficient:X7R
Size / Dimension:0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Series:FK
Ratings:-
Packaging:Tape & Box (TB)
Package / Case:Radial
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lead Style:Formed Leads - Kinked
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.217" (5.50mm)
Features:-
Failure Rate:-
Detailed Description:0.1µF ±10% 50V Ceramic Capacitor X7R Radial
Capacitance:0.1µF