C1608X8R1E224K080AE
C1608X8R1E224K080AE
Part Number:
C1608X8R1E224K080AE
Manufacturer:
TDK
Description:
CAP CER 0.22UF 25V X8R 0603
Number of stock:
Out stock
Lead Free Status / RoHS Status:
Lead free / RoHS Compliant
Data sheet:
1.C1608X8R1E224K080AE.pdf2.C1608X8R1E224K080AE.pdf
Introduction
Buy C1608X8R1E224K080AE with ICSOSO
Buy with guarantee
Specifications
Voltage Rating - AC:-
Voltage - Rated:25V
Tolerance:0.22µF
Thickness (Max):X8R
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Series:C
RoHS Status:Tape & Reel (TR)
Ripple Current - Low Frequency:Boardflex Sensitive
Ratings:-
Polarization:0603 (1608 Metric)
Other Names:445-173841-2
C1608X8R1E224KT000S
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C
Mounting Type:Surface Mount, MLCC
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:18 Weeks
Manufacturer Part Number:C1608X8R1E224K080AE
Lead Style:0.037" (0.95mm)
Height - Seated (Max):-
Features:Soft Termination
Failure Rate:-
Expanded Description:0.22µF ±10% 25V Ceramic Capacitor X8R 0603 (1608 Metric)
ESR (Equivalent Series Resistance):±10%
Description:CAP CER 0.22UF 25V X8R 0603