B43703B5278M000
Part Number:
B43703B5278M000
Manufacturer:
EPCOS
Description:
CAP ALUM 2700UF 20% 450V SCREW
Number of stock:
Out stock
Lead Free Status / RoHS Status:
Lead free / RoHS Compliant
Data sheet:
B43703B5278M000.pdf
Introduction
Buy B43703B5278M000 with ICSOSO
Buy with guarantee
Specifications
Voltage - Rated:450V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:2.532" Dia (64.30mm)
Series:B43703
Ripple Current @ Low Frequency:10A @ 100Hz
Ratings:-
Polarization:Polar
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Can - Screw Terminals
Other Names:B43703B5278M
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Mounting Type:Chassis Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:18 Weeks
Lifetime @ Temp.:12000 Hrs @ 85°C
Lead Spacing:1.122" (28.50mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Impedance:55 mOhms
Height - Seated (Max):3.846" (97.70mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):36 mOhm @ 100Hz
Detailed Description:2700µF 450V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 36 mOhm @ 100Hz 12000 Hrs @ 85°C
Capacitance:2700µF