63YXF10MEFCT15X11
63YXF10MEFCT15X11
Part Number:
63YXF10MEFCT15X11
Manufacturer:
Rubycon
Description:
CAP ALUM 10UF 20% 63V RADIAL
Number of stock:
Out stock
Lead Free Status / RoHS Status:
Lead free / RoHS Compliant
Data sheet:
1.63YXF10MEFCT15X11.pdf2.63YXF10MEFCT15X11.pdf
Introduction
Buy 63YXF10MEFCT15X11 with ICSOSO
Buy with guarantee
Specifications
Voltage - Rated:63V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:0.197" Dia (5.00mm)
Series:YXF
Ripple Current @ Low Frequency:36.54mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:87mA @ 100kHz
Ratings:-
Polarization:Polar
Packaging:Tape & Box (TB)
Package / Case:Radial, Can
Other Names:1189-3783-3
63YXF10MEFCT15X11-ND
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:19 Weeks
Lifetime @ Temp.:5000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing:0.079" (2.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Impedance:2.3 Ohms
Height - Seated (Max):0.492" (12.50mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Detailed Description:10µF 63V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
Capacitance:10µF